Litanijos
Iš graikų kalbos kilęs žodis „litanija“ reiškia maldavimą. Šv. Benediktas savo Reguloje (529 m.) taip vadina maldą Kyrie, eleison – „Viešpatie, pasigailėk“, – šis maldavimas (plg. Iz 33, 2) jau IV amžiuje buvo žinomas Rytų Bažnyčioje, o VI a., pridėjus Christe, eleison, jis išplito ir Vakaruose. VI a. litanijomis vadinamos ir maldavimų procesijos balandžio 25 dieną bei tris dienas prieš Šeštines (vadinamosios Didžiosios ir Mažosios litanijos), jų metu buvo daug kartų kartojama Kyrie, eleison. VII a. Kyrie, eleison buvo papildytas kreipiniais į įvairius šventuosius ir kitais maldavimais – susikūrė Šventųjų litanija, kuri giedama Velyknakčio liturgijoje, teikiant šventimus, Maldavimų dienomis ir kt. progomis.
Kitos litanijos atsirado vėliau. Jau XII a. žinomos Marijos litanijos. 1558 m. Loreto (Italija) Dievo Motinos šventovėje įprastą Marijos litaniją šv. Petras Kanizijus ir jėzuitai išplatino visoje Bažnyčioje. Litanija ypač giedota gegužės mėnesį – tai buvo gegužinių pamaldų pradžia. (Lietuvoje gegužinės pamaldos įvestos 1853 m.) Popiežius Klemensas VIII 1601 m. patvirtino galutinį šios litanijos tekstą, nustatė, kad tik ji ir Šventųjų litanija yra oficiali Bažnyčios malda, kitas litanijas galima melstis tik privačiai. Leonas XIII ir vėlesni popiežiai pridėjo prie Marijos litanijos naujų kreipinių.
1862 m. popiežius Pijus IX prie oficialių litanijų priskyrė Švč. Jėzaus Vardo litaniją. 1898 m. patvirtinta Švč. Jėzaus Širdies, 1909 m. – Šv. Juozapo ir 1960 m. – Brangiausiojo Kristaus Kraujo litanija.
MMV, kAK
Oficialios Bažnyčios litanijos
Kitos litanijos
- Švenčiausiosios Trejybės litanija
- Dievo Gailestingumo litanija
- Kristaus – Kunigo ir Aukos – litanija
- Jėzaus gyvenimo ir kančios litanija
- Šventosios Dvasios litanija
- Šv. arkangelų ir angelų litanija
- Angelo Sargo litanija
- Šv. Antano litanija
- Šv. Kūdikėlio Jėzaus Teresės litanija
- Šv. Jono Pauliaus II litanija
- Šv. Motinos Teresės iš Kalkutos litanija
Lietuvių sukurtos ir lietuvių šventųjų litanijos
NAUJAUSI PUSLAPIAI
| LIGONIŲ PATEPIMO SAKRAMENTAS: pasirengimas, apeigos
| ATGAILOS IR SUTAIKINIMO SAKRAMENTAS. Apeigos, Sąžinės patikrinimo pavyzdys, maldos
| SUTVIRTINIMO SAKRAMENTAS. Sutvirtinimo apeigos Mišių metu
| KRIKŠTO SAKRAMENTAS. Kūdikių krikšto apeigos
| Eucharistijos kultas ne Mišiose
| Devyndienis ypatingai malonei per pal. Jurgio Matulaičio užtarimą išmelsti
SVARBU
GIEDAME Devintinių sekvenciją!
Devintinių sekvenciją giedoti iškilmės metu nėra privaloma, bet giedojimas labai papuošia ir patraukia į gilumą... Tai įspūdingas Švč. Kūno ir Kraujo garbei skirtas senas Bažnyčios himnas, kupinas solidžios teologijos, sukurtas šv. Tomo Akviniečio. MALDYNAS.katalikai.lt jau rasite visus himno žodžius, natas ir net audioįrašus. Tikimės tai padės visiems giedoti!
Naujoje Mišių skaitinių ABC knygoje pakeistos kai kurios formuluotės
„Pradėjus naudoti naująją Skaitinių A, B ir C liturginiams metams knygą, vyskupai ragina kunigus ir diakonus visų (ne tik sekmadieninių) šv. Mišių metu skaitomos Evangelijos ištraukos pabaigoje vietoj ankstesnės formuluotės Girdėjote Viešpaties žodį vartoti naujesnę Tai Viešpaties žodis. (Plg. LVK posėdis, 2022-09-16)
Išleistas atnaujintas „Liturginis maldynas“
Įsigyti galima katalikų knygynuose.
Leidėjas – „Katalikų pasaulio leidiniai“, 2022.