Kaip atlikti Išpažintį
„Jei sakytume, jog neturime nuodėmės, klaidintume patys save ir nebūtų mumyse tiesos“ (1 Jn 1,8).
Pasirengimas
Atgailos dalys, kurių laikydamasis, gali atlikti gerą išpažintį:
- Nuodėmes atsiminti.
- Dėl jų gailėtis.
- Pasiryžti nebenusidėti.
- Nuodėmes išpažinti.
- Atlyginti skriaudas bei stengtis pasitaisyti.
Jeigu turi dešimt minučių pasirengti išpažinčiai, septynias iš jų praleisk žvelgdamas į Jėzų. Paskui, jo meilės nutviekstas, prisimink savo nuodėmes ir blogus įpročius, teršiančius tavo gyvenimą.
Tikrindamas savo sąžinę gali vadovautis pateiktu pavyzdžiu, tačiau turėtum vengti dviejų kraštutinumų:
✦ sąžinės nejautros, nepadedančios įžvelgti nuodėmių arba, dar blogiau – skatinančios jas slėpti; sąžinė turi būti jautri ir įžvalgi – ji bjaurisi nuodėme, įskaudinusia mus mylintį gerąjį Dievą;
✦ smulkmeniškumo, paklaidinančio menkniekiuose.
Gailestis – tai kančia širdies, kuri gailisi savo nuodėmių ir verkia dėl padaryto blogio – ne tiek baimindamasi bausmės, kiek iš skausmo, kad sužeidė Tėvo Meilę. Be nuoširdaus gailesčio atleidimas neįmanomas, o labiausiai Dievo gailestingumą priimti kliudo mūsų puikybė.
Iš meilės Dievui nuo šiol tvirtai pasiryžtu vengti nuodėmių ir, kiek įmanydamas, stengtis būti atokiau nuo to, kas gali paskatinti mane suklupti. O jei vėl parpulčiau, kelsiuosi ir eisiu prašyti atleidimo.
Malda prieš Išpažintį
ATEIK, Šventoji Dvasia,
padėk pažinti dieviškąjį gailestingumą, tikrą atgailą ir atsivertimą; padėk pažinti mano nuodėmes ir atvirai jas išpažinti.Viešpatie Jėzau Kristau, ateinu pas Tave ir kaip Evangelijos aklasis prašau: „Viešpatie, padaryk, kad regėčiau.“ Meldžiu ištark man: „Tavo nuodėmės tau atleistos. Eik ramybėje“.
* * *
VIEŠPATIE Jėzau Kristau!
Tu žinai visas mano mintis, žinai, koks aš esu: dažnai abejoju Tavo žodžiu, elgiuosi ne kaip krikščionis, nuolat pritrūksta drąsos pasielgti pagal tikėjimą.
Atleisk man, Viešpatie!Tu žinai mano egoizmą. Tu žinai, kad dažniau galvoju apie save nei apie kitus. Jei mano rankų ir jėgų reikia patekusiam į sunkią padėtį, esu nepatenkintas. Aštriais ir neapgalvotais žodžiais bei grubiais išpuoliais užgaunu kitą.
Atleisk man, Viešpatie!Tu žinai mano blogas mintis, mano pavydą, mano puikybę. Atleisk, man, Viešpatie, kad Tavo įsakymus – sąmoningai ar nesąmoningai – peržengiu. Dėl visko nuoširdžiai gailiuosi. Dažnai norėjau būti kitoks, bet jaučiu savo silpnumą.
Atleisk man, Viešpatie, ir perkeisk mane!
Klausimai sąžinės patikrinimui
IŠPAŽINTIES EIGA (trumpasis variantas)
[arba Ilgasis variantas pagal apeigyną: Atgailos sakramento šventimas]
Kai ateini prie klausyklos ir atsiklaupi, kunigas tave laimina kryžiaus ženklu. Tuomet persižegnoji:
Vardan Dievo – Tėvo ir Sūnaus, ir Šventosios Dvasios. Amen.
Tu:
Garbė Jėzui Kristui.Kun.:
Per amžius. Amen.
Tu:
Išpažinties buvau… (pasakai prieš kiek laiko buvai išpažinties)
, praeitoje išpažintyje užduotą atgailą atlikau (ar dėl kokios nors priežasties neatlikau), gerajam Dievui vėl nusidėjau… (pasakai kunigui visas savo nuodėmes, jų skaičių, svarbias aplinkybes)
.
Tu:
Daugiau nuodėmių neatsimenu, gailiuosi ir žadu pasitaisyti. Prašau atgailos ir išrišimo.
Dabar atidžiai klausaisi kunigo. Jis pamoko, kaip vengti nuodėmių, primena Dievo gailestingumą ir paskiria atgailą, kurią turėsi atlikti po išpažinties.
Po kunigo pamokymų tu nuoširdžiai gailiesi dėl savo nuodėmių ir, mušdamasis į krūtinę (3 kartus), sakai:
Dieve, pasigailėk manęs, nusidėjėlio (-ės).
Tuo metu kunigas Dievo vardu atleidžia nuodėmes tardamas:
Dievas, gailestingumo Tėvas, savo Sūnaus mirtimi ir prisikėlimu sutaikęs pasaulį su savimi ir atsiuntęs Šventąją Dvasią nuodėmėms atleisti, per Bažnyčią tesuteikia tau atleidimą ir ramybę.
AŠ TAVE IŠRIŠU IŠ TAVO NUODĖMIŲ
VARDAN DIEVO – TĖVO IR SŪNAUS, ✠ IR ŠVENTOSIOS DVASIOS. Tardamas paskutinę frazę, kunigas tave peržegnoja.
Tu taip pat persižegnoji ir atsakai:
Amen.
Kun.:
Viešpats atleido tau nuodėmes. Eik ramybėje.Tu:
Dėkoju Dievui.
Dėkojimas priėmus Atgailos ir sutaikinimo sakramentą
Vesk mane, Viešpatie, nes be Tavęs esu gundomas įpročių, apsileidimų, suglebimo.
Vesk, mane, Viešpatie, nes be Tavęs esu gundomas norėti vis didesnio uždarbio, reikšti vis didesnes pretenzijas, atbukti artimo nelaimei.
Vesk mane, Viešpatie, nes be Tavęs esu gundomas būti pavargęs ir niūrus, atkakliai laikytis griaunančios kritikos, ieškoti vien tik savęs.
Mano Viešpatie ir mano Dieve, pasilik su manimi, kai aš būsiu gundomas.
* * *
Tam, kuris gali išlaikyti mus nenupuolusius ir savo šlovės akivaizdon pastatyti nesuteptus ir džiaugsmingus, vieninteliam Dievui, mūsų Gelbėtojui, per mūsų Viešpatį Jėzų Kristų tebūna šlovė, didybė, galybė ir valdžia prieš visus amžius ir dabar, ir visais amžių amžiais! Amen. (plg. Jud 24–25).
Po Išpažinties...
Kunigas Atgailos sakramento metu paskiria atgailą. Tai gali būti malda, pasninkas, išmalda, pasiaukojimas, kokia nors pastanga…
Atgaila – tai būdas atlyginti Dievui meilės stygių, atsiradusį dėl nuodėmės. Norint gauti visus atleidimo vaisius, šią meilės skolą būtina grąžinti. Dėl to nereikėtų delsti atgailą atlikti. Be to:
✦ svarbu padėkoti Dievui už malones, gautas iš jo gailestingumo,
✦ gyvenimas pasikeičia tik tuomet, kai širdis atsigręžia į Dievą.
Gavę atleidimą (išrišimą), rūpinamės atsilyginti: atsiteisiame žmonėms skriaudas ir skolas, atšaukiame melą ar šmeižtą, atsiprašome tų, kuriuos buvome įžeidę ar nuliūdinę. Atsiprašyti, atšaukti bei atsiteisti reikėtų dar prieš atliekant išpažintį. Kad tikrai pasitaisytume, stropiau kontroliuojame save ir meldžiamės.
Užmiršus kokią nors sunkią nuodėmę, ją reikia pasakyti per kitą išpažintį.
NAUJAUSI PUSLAPIAI
SVARBU

GIEDAME Devintinių sekvenciją!
Devintinių sekvenciją giedoti iškilmės metu nėra privaloma, bet giedojimas labai papuošia ir patraukia į gilumą... Tai įspūdingas Švč. Kūno ir Kraujo garbei skirtas senas Bažnyčios himnas, kupinas solidžios teologijos, sukurtas šv. Tomo Akviniečio. MALDYNAS.katalikai.lt jau rasite visus himno žodžius, natas ir net audioįrašus. Tikimės tai padės visiems giedoti!

Naujoje Mišių skaitinių ABC knygoje pakeistos kai kurios formuluotės
„Pradėjus naudoti naująją Skaitinių A, B ir C liturginiams metams knygą, vyskupai ragina kunigus ir diakonus visų (ne tik sekmadieninių) šv. Mišių metu skaitomos Evangelijos ištraukos pabaigoje vietoj ankstesnės formuluotės Girdėjote Viešpaties žodį vartoti naujesnę Tai Viešpaties žodis. (Plg. LVK posėdis, 2022-09-16)

Išleistas atnaujintas „Liturginis maldynas“
Įsigyti galima katalikų knygynuose.
Leidėjas – „Katalikų pasaulio leidiniai“, 2022.